Motosikletiniz İçin Sürüş Öncesi Kontrol Listesi


Motosiklet sahiplerinin sürüş öncesi kontrollerini atlamaları oldukça yaygındır. Pahalı onarımlara gerek kalmadan veya daha da kötüsü güvenliğinizi etkilemeden önce motosikletinizle ilgili sorunları düzeltmeniz önemlidir. Motosikletinizi sürmeden önce kontrol etmeniz gereken şeyler nelerdir? Binmeden önce her motosiklet sürücüsünün kontrol etmesi için çok önemli olan şeylerin bir listesini yaptık. İsotlar Grup Olarak Sizleri Düşünüyoruz! Motosiklet Sürüş Öncesi Kontrollerinizi yapmayı unutmayın.

SÜRÜŞ ÖNCESİ KONTROL LİSTESİ

1. Ruh Haliniz

2. Lastikler (tekerler ve frenler)

3. Kumandalar (farlar ve elektrik)

4. Yağ (zincir ve şase)

5. Yan ayak ve orta sehpa (eğilme veya denge sorunu var mı?)

Kontrollerimizi zamanında yaptırmak ve sürüş öncesi hayat kurtarıcı dokunuşlar ile kendi yapabileceğimiz kontrolleri yapmak, motosiklet kullanıcılarının birer görevi olarak aklımızda kalmalı ve uygulamaya geçmelidir. Neler mi olabilir? Hidrolik boşalmış olabilir, lastikte çivi olabilir(lastik henüz inmemiş olsa da). Birkaç saniyenizi ayırmak sizi büyük dertlerden koruyacaktır.

Ruh Haliniz

Biriyle kavga ettiniz ve motosikletinizi öfkeyle hızlı bir şekilde sürmek istediğiniz için uzun bir sürüşe çıkmayı mı düşünüyorsunuz? Yapmayı düşündüğünüz en iyi şey bu değil. Kafanızda, kızgın olduğunuzda sizin için düşünmeyi gerçekleştiren başka biri var. Burada yapılacak en iyi şey evde kalmak ve sakinleşmek. Eğer dışarı çıkmak istiyorsanız yürüyerek en yakın parka gitmenizi tavsiye edebiliriz.

Frenler

Frenlerinizi mümkün olduğunca düzenli olarak kontrol edin. Motosiklete her bindiğinizde, hız kazanmadan önce birkaç adım sürmeli ve frenleri kontrol etmelisiniz. Fren hattı bağlantıları düzenli ve iyice kontrol edilmelidir. Frenleri kontrol etmenin en iyi yolu, sokakta yavaş yavaş birkaç metre sürmek ve ne kadar sağlam olduklarını kontrol etmek için frenleri sıkmaktır.

Tüm Işıklar

Motosikletinizdeki tüm ışıkları tek tek kontrol edin. Hepsini açın ve hiçbirinin kapalı olmadığından emin olun. Tüm ışıkların en önemlisi ön farınızdır. Sadece çalıştığını değil, aynı zamanda tamamen parlak olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Bu kontrol, akşamları seyahat etmek üzereyken, yolculuğunuz sırasında güneşin batacağını ve geceleri seyahat etmeniz gerektiğini bildiğiniz zaman yapılmalıdır.

Gevşek veya sıkı zincir

Zincirde aniden fark ettiğiniz bir şeyler sizi rahatsız etmeye başlamış olabilir. Sürüş sırasında aniden tıkırtı sesi duyabilirsiniz ve etrafınızda hafif metale çarpan gevşek bir zincir bulabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu insan zincirdeki tek problemin gevşek zincirin olduğunu düşünmektedir. Bu o kadar doğru değil. Zincirinizin çok sıkı olmamamalıdır çünkü süspansiyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Gevşek bir zincir kırılabilir, arka lastiğinize yapışabilir ve büyük bir kazaya neden olabilir. Bu nedenle, İsotlar Grup olarak zincirinizi düzenli olarak kontrol etmenizi öneriyoruz.

Lastikler

Lastikler uygun şekilde kontrol edilmezlerse kötü kazalara neden olabilir. Düzgün hizalandıklarını görmek için lastikleri kontrol etmelisiniz. Buna ek olarak, içine sıkışmış herhangi bir nesneyi görmek için lastiğinizin sırtını kontrol etmelisiniz. Motosikletinizi park yerinden çıkardığınızda aniden patlamış bir lastik fark edebilirsiniz. Çünkü lastiğinizde sivri bir şey var ve sürdüğünüzde içindeki tüpü deliyor olabilir. Hava basıncının kontrol edilmesi de önemlidir. Unutmayın, lastiklerinizde yeterli basınç yoksa lastiklerin kavraması yüzde 50 veya daha az düşeceğinden dönüşlerde düşebilirsiniz.

Debriyaj ve Fren Kabloları

Motosiklet sürücüleri tarafından genellikle görmezden gelindikleri ve asla konuşulmadıkları için kırılmaları büyük bir sürpriz olabilir. Çalışan bir kavrama olmadan size motosiklet sürmek istemezsiniz. Tabii ki, kablo ve kol olmadan geliştirebilir ve sürebilirsiniz ancak motosikletinizin şanzımanı üzerinde çok kötü bir etkisi olacaktır. Frenlerinizi, debriyajınızı ve gaz pedalınızı kontrol etmenizi sağlayan kablolar zamanla aşınır. Kolu çekip aşınma hissettiğinde, kablonuzun yıprandığı sonucuna varabilirsiniz. Kabloları üzerinizde sıkışmadan veya sürüş sırasında kırılmadan önce değiştirin.

Yağ Seviyesi ve Durumu

Motorunuzun performansı, çalışması ve motosikletinizdeki tüm mekanizma yağına bağlıdır. Yağın zamanında değiştirilmesi sizin için yüzlerce sorunun üstesinden gelebilir. Motordaki yağ seviyesini kontrol etmeye devam etmelisiniz. Farklı motosikletlerin size yağ seviyesini söylemenin farklı yolları vardır. Bazı motosikletlerde, gözetleme camından yağ seviyesini kontrol ederken aynı zamanda birisinden motosikletinizi sizin için dik tutmasını isteyebilirsiniz. Dip çubuğu, yağ seviyelerini ve yağınızın durumunu kontrol etmenin en iyi yoludur.

Yakıt Durumu

Motosikletinize girmeden önce kontrol etmeniz gereken en önemli şey budur. Yakıt yoksa hiçbir yere gidemezsiniz. Tankınızdaki yakıt seviyesini manuel olarak kontrol etmeniz en iyisidir. Yakıt göstergelerinden de kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, sürüş sırasında motosikletinizi ne kadar yakıt tükettiğini takip edin böylece sürüşlerinizi daha iyi planlayabilirsiniz.

Bisikletin Genel Durumu

Motosikletinize binmeden önce uzun bir bakış atmanız, genel durumu hakkında size bir fikir verecektir. Bazen motordan yağ sızıyor veya bazen başka küçük bir sorun var. Yolda güvende olmak için, ne kadar küçük veya büyük olduğuna bakılmaksızın her şeyi kontrol etmeniz en iyisidir.

Güvenlik Donanımınız

Ne kadar uzağa ya da yakınına gittiğiniz önemli değil, güvenlik ekipmanınızı yanınıza almanız her zaman en güvenilir olandır. Uzun güzergâhlar bir güvenlik tertibatı gerektirir. Düşme durumunda aşınmalardan ve diğer yaralanmalardan korunmak için giymek için bir ceket veya deri yelek satın almalısınız. Güvenlik yeleğiniz veya ceketiniz için seçtiğiniz malzeme seçimi hava durumuna bağlı olmalıdır. Ayrıca kaskınızı taktığınızdan ve kaskının takılı olduğundan emin olun.

Hayatımızdan daha önemli hiçbir şey yoktur. Her işte olduğu gibi burada da ana kural değişmiyor, onun adı GÜVENLİK! İsotlar Grup olarak sizin için düzenlediğimiz bu yazıyı günlük motor gezintilerinizin öncesinde rutin olarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

İnstagram: @peugeotmotocycles_tr

Peugeot Motocycles Türkiyeİsotlar Grup Distribütörlüğündedir.


KVKK Aydınlatma Metni